2012. december 13., csütörtök

Kis web-használati ’közvéleménykutatás’

Természetesen a megkérdezettek köre semmi esetre sem nevezhető reprezentatívnak. Van közöttük –ha nem is digitális kompetenciákban, de hozzáállásban mindenképpen – a z generációst felülmúló,  igyekvő veterán, x generációs, az IKT eszközeire nyitott „képviselő’, az Internet személytelen világának kritikájával élő, késői születésű bébi-bumm személy is… Na, de lássuk a részleteket, haladjunk szép sorban…
  
Elsőként nézzük az igyekvő veteránt. Az igazsághoz azért az is hozzátartozik, hogy ez a veterán nem egy tipikus képviselője saját generációjának, aktív korában ugyanis informatikus volt. Jelen volt annak születésénél, és akkor is nagy lépést kellett tennie, amikor tanárból informatikussá lett. Így aztán –gondolom- semmi meglepő nincs abban, hogy aktívan használja az e-közigazgatási szolgáltatásokat, online bankol, interneten intézi vásárlásait, skype-on, IP phone-on tartja a kapcsolatot a távol élő rokonsággal, barátokkal, Googe Earth-al távoli tájakra látogat. Magabiztosan szerkeszt webalbumokat önmaga szórakoztatására és családja részére, mindezt 77 évesen. :) A közösségi felületekkel, azonban nem kíván közelebbi kapcsolatba kerülni… Szerinte nem érdemes regisztrálni, mert „mindenki csak rád akaszkodik”, semmire sem jó. Azt hiszem, ez egy konyhanyelven megfogalmazott, de igen csak széles körben elterjedt tévhit. Ezek az emberek, esélyt sem adnak maguknak arra, hogy azok (facebook, twitter) pozitív oldalát megismerjék. Mennyivel egyszerűbb lenne például egy sokéves egyetemi találkozót egy Facebook-os zárt csoporton keresztül megszervezni…

Második alanyom a késői születésű bébi-bumm személy. Nos, ennek a személynek a webes élete a klasszikus email-ek írásában, tartalommegosztó oldalak használatában, számlák weben keresztüli törlesztésében, google naptár intenzív használatában, esetenként video megosztó portálokon keresztüli kisfilmek megnézésében, valamint egy csomó közéleti online újság elolvasásában merül ki. Tekintettel arra, hogy tanár, esküszik a diákjaival való személyes kapcsolatra, ezért kevésbé híve az online közösségi felületeken történő kommunikációnak..az-az, hogy egy picit azért átalakult a véleménye. Történt ugyanis, hogy a (kis) diákjai jelezték, hogy örülnek, hogy végre visszajelölte őket. Ekkor elgondolkozott azon, hogy talán biztonságosabb lenne, ha a gyerekek nem egy –ki tudja milyen értékrendet képviselő- névrokon ismerősei lennének…

Harmadik alanyom a nyitott x generációs képviselő. Annak ellenére, hogy munkája során folyamatos webhasználó, az IKT által adott lehetőségeket korlátozottan tudja (akarja) csak kihasználni. Munkaidőben a keresőket illetve a fogalomtérkép szerkesztőket használja intenzíven, néha fórumokat látogat, ahol választ keres a megoldandó problémákra, hozzászólásokat viszont nem ír. Munkaidő után online közösségi felületeket is látogat, pusztán kapcsolattartási szándékkal, ám, ha valami érdekeset lát, amellett nem bír megosztás (és megjegyzés) nélkül elmenni. Használja a tartalommegosztó oldalakat, szeret video megosztókon érdeklődési körének megfelelő dolgokat nézegetni. Ha nem is napi rendszerességgel, de azért élvezettel olvas változatos témájú blogokat. Szilárd meggyőződése, hogy a blogíráshoz a tehetségen és tudáson kívül a bloggereknek szükségük van egy kis egészséges exhibicionizmusra is. Régebben nagyon Facebook ellenes volt. Élt benne az a tévképzet –ami mellesleg rettenetesen irritálta is-, hogy a mai világban az emberek egy része szerint, aki nem tagja valamilyen online közösségi felületnek, az nem is létezik.

Utolsó előtti alanyaim az y generációt képviselik. Annak ellenére, hogy az internetes világgal fiatal kamaszként találkoztak, nagyon otthonosan mozognak benne. Magabiztosan használják az e-közigazgatási szolgáltatásokat, online bankolást, online piactereken keresztüli interneten keresztüli vásárlást, skype-on keresztül, tartják a kapcsolatot.  XBOX live gold tagsággal rendelkeznek és RSS-t is használnak. Rendszeresen látogatnak live stream video platformokat. Kedvelik és használják a tartalommegosztó oldalakat, forumok aktív, kreatív tagjai. A két egyén szokásai abban térnek el, hogy egyik kedveli az online közösségi oldalakat és tagja is kettőnek,  a másik tagja volt, de regisztációját megszüntette. Okként azt említette, hogy a fölösleges információk özöne agyonvágta azt a kevés igazán érdekeset, amiért számára fontos lett volna pl: Facebook tagnak maradni.

Utolsó lépésként elérkeztem Z generációs ’képviselőmhöz’, akinek az a kiváltság jutott, hogy ölébe hullott a teljes, digitális forradalom szülte internetes világ. Enyhe túlzással, az anyatejjel szívhatja magába azokat a kompetenciákat, amelyekért mi, y generációsként születettek kénytelenek vagyunk –többé, kevésbé keményen- megdolgozni. Ennél a generációnál általában önértékelési zavart okoz, ha nincs okos telefonja, és ahogyan megkapja, nagy valószínűséggel feltölt minden fellelhető alkalmazást, amelyet majd előszeretettel használ. Az általam megkérdezett személy, tekintettel arra, hogy még meglehetősen fiatal, jellemzően az online közösségi felületek látogatja leggyakrabban, leginkább saját okos telefonján keresztül. Úgy gondolom, hogy kortársaival ellentétben viszont érzékenyen figyel arra, hogy milyen online kép alakul ki róla a Facebook-on, kritikusan szemléli azokat, akik erre nem figyelnek. Nagyjából tisztában van az online életet élők Internet használatának a veszélyeivel, ugyanakkor azt is szokta mondogatni, ’hogy velem ez nem történhet meg’. Előszeretettel oszt meg és tölt le zenéket, skype-ol , így tartva a kapcsolatot más földrészre szakadt gyerekkori barátaival. Iskolai feladatai miatt kapcsolatba került a slide-share-al, melyet ezután gyakran fog házi dolgozatok bemutatására használni. Jó esélye van arra, hogy mire felnő, biztonsággal tudja majd használni az életét megkönnyítő IKT-s eszközöket.

Véleményem szerint a megkérdezett személyek többsége –kompetenciájukhoz mérten-minden internet adta lehetőséget felhasznál annak érdekében, hogy megkönnyítse életét. Ami pedig engem illet hasznosnak találtam ezt a fél évet. Leginkább a Web 2.-es alkalmazások nyerték el a tetszésemet. Valószínűleg a jövőben is gyakran fogom őket használni.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése